Як відомо, смертність від серцево-судинних захворювань впевнено утримує лідерство як в Україні, так і в цілому світі. Що ж може зробити кожен з нас, щоб максимально вберегти себе і своїх близьких? До слова, чим раніше людина замислюється над цією проблемою, тим більше у нього шансів дожити до глибокої і щасливої старості.
Отже, основні фактори ризику серцево-судинних захворювань:
- Не змінні (тобто ті, на які ми не в силах вплинути):
– стать (чоловіки, в силу певних обставин, хворіють в 2-3 рази частіше);
– спадковість (інфаркти, інсульти у близьких родичів, особливо в ранньому віці);
– вік (старше 55 років для чоловіків і старше 60 років для жінок).
- Змінні (фактори ризику, на які ми можемо і повинні впливати):
– артеріальна гіпертензія;
– куріння;
– цукровий діабет;
– ожиріння (талія у чоловіків більше 102 см, у жінок більше 88 см);
– високий рівень холестерину (загальний холестерин більше 5 ммоль/л).
Оскільки на першу групу факторів ризику ми ніяк не вплинемо, докладніше зупинимося на другій групі. Що ж таке артеріальна гіпертензія або гіпертонічна хвороба? Допустимий діапазон нормального артеріального тиску:
Вік | Нормальний показник АТ |
18 – 20 років | 100-120/70-80 мм рт. ст. |
20 – 40 років | 120-130/70-80 мм рт.ст. |
40 – 60 років | менше 140/90 мм рт.ст. |
більше 80 років | менше 150/90 мм рт.ст. |
Природньо у здорової людини цифри АТ теж можуть істотно відрізнятися від наведених вище. Наприклад, при фізичному навантаженні, у жінок під час вагітності, при відчутті холоду або болю, під час сильного хвилювання або спілкування з лікарем. Однак, якщо при систематичному вимірюванні АТ ви фіксуєте підвищені цифри, це тривожний сигнал і вам потрібна консультація кардіолога.
Наступний фактор ризику це куріння. Здавалося б, всі знають, як шкідливо курити і навіть на пачці сигарет великими літерами написано, що куріння викликає серцево-судинні захворювання. Однак, в нашій країні ця шкідлива звичка значно поширена і в містах, і в сільській місцевості, і серед дорослого населення, і серед молоді. Куріння підтримує судини в постійному «запаленому» стані і викликає швидке прогресування ішемічної хвороби серця.Частота серцевих скорочень у курця на 15000 ударів на добу більше, ніж у особи, яка не курить, а доставка кисню до тканин значно знижена, оскільки судини звужені. Куріння – основний фактор ризику захворювань органів дихання: хронічного обструктивного захворювання легень, пневмонії. Тютюн і тютюновий дим містять більше 3000 хімічних сполук, понад 60 з яких є канцерогенами, тобто здатними пошкодити генетичний матеріал клітини і викликати зростання ракової пухлини. Чи варто припиняти куріння при значному стажі курця? Доведено, що в будь-якому віці і при будь-якому стажі куріння відмова від цієї шкідливої звички піде тільки на користь.
Ще один фактор ризику – це високий рівень холестерину або підвищення будь-якої з його фракцій. Якщо Вам більше 45 років і Ви жодного разу не перевіряли рівень холестерину, обов’язково необхідно це зробити. Існують певні загрози для здоров’я людини, якщо в неї спостерігається стійке підвищення рівня холестерину в крові. Більшість не сприймає це, як привід для занепокоєння, оскільки відомо, що високі рівні холестерину і його фракцій ніяк не позначаються на самопочутті і не «болять». Однак не варто залишати цей факт без уваги, оскільки він призводить до виникнення ряду серцево-судинних патологій, які в підсумку стають причинами інфарктів і інсультів.
Надмірна вага – один з найскладніших чинників ризику, на який важко впливати. Для того, щоб дізнатися, чи є у вас підвищена маса тіла, потрібно розрахувати показник «індекс маси тіла». ІМТ = маса тіла (кг) / зріст (м2). Нормальною маса тіла вважається при ІМТ – 24,2. Для схуднення вкрай важливі зміни режиму харчування, постійна фізична активність (позитивний ефект дають динамічні, ізотонічні види навантажень, що тренують витривалість). Займатися фізичними вправами бажано регулярно 5 разів на тиждень не менше 40 хв.
Чим більше факторів ризику, тим сильніше зростає сумарний ризик серцево-судинних захворювань. Найголовніше, що на більшість чинників ризику ми можемо успішно впливати, продовжуючи здоров’я і молодість.
І тепер ви знаєте як!